Rośnie przewaga PiS, kolejny spadek Koalicji Obywatelskiej
Według badania pracowni Estymator, Zjednoczona Prawica może liczyć na 45,4 proc. poparcia, czyli o 1,1 pkt proc. więcej niż w badaniu sprzed dwóch tygodni.
Druga jest Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) z wynikiem 20,4 proc. To spadek o 2,5 pkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem. Trzecie miejsce zajmuje Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem), na którą chce głosować 15,9 proc. ankietowanych (o 0,9 pkt proc. więcej niż dwa tygodnie temu).
Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, do Sejmu weszłyby jeszcze: PSL i Kukiz'15 (Koalicja Polska), która w badaniu uzyskała 12,6 proc. poparcia (wzrost o 0,3 pkt proc.) i Konfederacja (KORWIN, Ruch Narodowy) z wynikiem 5,4 proc. (wzrost o 0,2 pkt proc.). Odpowiedź "inni" wybrało 0,3 proc. badanych.
Przeliczając te wyniki na mandaty, Prawo i Sprawiedliwość wprowadziłoby do parlamentu 244 posłów (o 9 więcej niż po jesiennych wyborach), Koalicja Obywatelska – 93 posłów (aż 41 mandatów mniej niż w wyborach), Lewica – 68 posłów (+19), PSL – 51 (+21), a Konfederacja – 3 (o 8 mniej).
Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 42% (-3 pp w stosunku do badania z 25-26 marca)
Badanie przeprowadzono w dniach 8-9 kwietnia 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1023 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię (w wyborach do Sejmu) i na jakiego kandydata (w wyborach prezydenckich) będą głosować.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.